Data publikacji: 2021-06-14, 9:23

Ilość wyświetleń: 190

Nowy plenerowy spektakl historyczny


Odsłuchaj

Powrót

Fundacja "Banina" z Warszawy przyjedzie do Zwierzyńca z nowym widowiskiem historycznym, który porusza tematykę wielokulturowości i wielonarodowości polskich miast kresów wschodnich przed wojną.

Fundacja wystawiła w Zwierzyńcu już dwa spektakle nawiązujące do historii miasta. W lipcu pokaże "Zagładę", która jest adaptacją utworu zamościanina Piotra Szewca o tym samym tytule. Książka, która po raz pierwszy ukazała się w 1987 roku, jest zapisem jednego dnia z życia miasta, prawdopodobnie latem 1939 roku. Spektakl ukazuje życie w tamtym okresie i trudne relacje między ludźmi tuż przed wybuchem II wojny światowej.

Premiera widowiska odbyła się we wrześniu ubiegłego roku, a wykorzystane w "Zagładzie" zdjęcia archiwalne pochodzą ze zbiorów Muzeum Zamojskiego w Zamościu.

Adaptacja utworu Piotra Szewca i scenariusz przygotowała Marta Fortowska, za scenografię, kostiumy i ruch sceniczny odpowiada Maria Łozińska, reżyserem jest Bartłomiej Miernik, a w spektaklu występują: Marek Chodaczyński, Teresa Filarska, Damian Łukawski, Patryk Pawelec i Alicja Stankiewicz.

Widowisko, dofinansowane ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, będzie można obejrzeć w sobotę 3 lipca o 21.00 na łące za Ośrodkiem Edukacyjno-Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu.

Galeria zdjęć


Logotypu UE, Rzeczpospolitej Polskiej, województwa lubelskiego