Zwierzyniec
Aktualności
Obchody 155 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego Drukuj
czwartek, 18 stycznia 2018 07:36

2018

 
Międzynarodowa rocznica powstania Drukuj
czwartek, 18 stycznia 2018 07:18

W najbliższą niedzielę w Zwierzyńcu odbędą się polsko-węgierskie obchody 155. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Pamięć powstańców uczczą wspólnie kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych i szkół, mieszkańcy gminy oraz delegacja Ambasady Republiki Węgierskiej.

Uroczystość rozpocznie się 21 stycznia o 15.00 przy Kościele na Wodzie, gdzie uczestnicy będą się modlić w intencji ofiar powstania, a potem przejdą pod pomniki polskich i węgierskich powstańców. Dalsza część obchodów odbędzie się zgodnie z ceremoniałem wojskowym w asyście kompanii honorowej 3 Batalionu Zmechanizowanego z Zamościa. Po odegraniu hymnów, okolicznościowych przemówieniach i apelu poległych, pod pomnikami zostaną złożone wieńce i kwiaty.
Jedna z największych bitew powstania z 1863 roku rozegrała się pod Panasówką w powiecie biłgorajskim. Mimo kilkukrotnej przewagi liczebnej oddziałów rosyjskich powstańcy Marcina Lelewela-Borelowskiego wygrali potyczkę dzięki, m.in. powstańcom węgierskim, którymi dowodził major Edward Nyary.
Powstanie Styczniowe, które trwało od stycznia 1863 do jesieni 1864 roku, jest uznawane za największe polskie powstanie narodowe.
 
Międzynarodowe granie w pomaganie Drukuj
poniedziałek, 15 stycznia 2018 13:50
Nowy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zwierzyńcu i... nowy rekord, liczony także w zagranicznych walutach. Teraz wynosi on 9 tysięcy 516 złotych 41 groszy, 5 dolarów oraz 12,62 euro. To wynik lepszy od rekordu, ustanowionego przed rokiem o ponad pół tysiąca złotych.
- Praca wolontariuszy nie była w tym roku łatwa. Mróz może nie był duży, ale wiał silny wiatr. Mimo to kwestujący i darczyńcy spisali się na medal, bo zbiórka w całej gminie odbyła się sprawnie, pieniądze są już policzone i jeszcze dzisiaj wieziemy je do banku - relacjonuje szef sztabu WOŚP w Zwierzyńcu Jan Czochra.
Więcej…
 
Rejestr wyborców - film edukacyjny Drukuj
piątek, 12 stycznia 2018 07:13
Wyborco! Sprawdź, czy jesteś w rejestrze wyborców! Przeprowadzałeś się lub wyjeżdżałeś z Polski? Wyjechałeś ze swojej miejscowości na studia lub do pracy? Zmieniałeś adres zamieszkania albo zameldowania? Upewnij się, że jesteś wpisany do rejestru wyborców tam, gdzie teraz mieszkasz!

Jeśli Twojego nazwiska nie ma w rejestrze wyborców, to nie będziesz mógł głosować w nadchodzących wyborach samorządowych.

Rejestr wyborców to lista osób z prawem do głosowania w danej gminie. Jeżeli masz stałe zameldowanie, to znaczy, że Twoje nazwisko jest w rejestrze wyborcóww gminie, w której jesteś zameldowany. Będziesz mógł oddać głos.
Jeśli jednak jesteś zameldowany na pobyt czasowy, albo w ogóle nie masz meldunku, to nie ma Cię w rejestrze wyborców i nie będziesz mógł głosować w wyborach.

Co masz zrobić?
 
Złóż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców w gminie, w której mieszkasz. Sprawdź już dziś w swoim urzędzie gminy czy jesteś w rejestrze wyborców!

Więcej informacji na stronie www.pkw.gov.pl oraz na kanałach Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego w serwisach społecznościowych.

Screenshot-2018-1-12_Wybory_samorzdowe_sprawd_czy_jeste_w_rejestrze_wyborcw_-_YouTube

 
Przed finałem WOŚP 2018 Drukuj
czwartek, 11 stycznia 2018 19:15

Wolontariusze gotowi, program koncertu prawie dopięty - ostatnie odliczanie do kolejnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zwierzyńcu można zaczynać. W niedzielę 14 stycznia pieniądze do puszek będzie zbierać około 50 wolontariuszy.

Będzie można ich spotkać nie tylko w Zwierzyńcu, ale także w Kosobudach, Obroczy, Sochach, Turzyńcu, Wywłoczce i Żurawnicy. Kwestujący będą czekać na darczyńców przeważnie przed i po niedzielnych mszach świętych, a w samym Zwierzyńcu pieniądze będą zbierać od 7.30 do 13.30 i od 16.00 na tradycyjnym koncercie w sali gimnastycznej miejscowej szkoły podstawowej.

- Wystąpią w nim Zespół Tańca Ludowego "Zwierzyniacy" oraz soliści i zespoły, działające w Centrum Kultury w Zwierzyńcu, gdzie ma swoją siedzibę główny sztab akcji i gdzie wolontariusze będą się mogli posilić grochówką i bigosem albo rozgrzać kawą czy herbatą - mówi szef zwierzynieckiego sztabu WOŚP Jan Czochra.

W ubiegłym roku mieszkańcy Zwierzyńca i okolic zasili konto orkiestry kwotą 9 tysięcy 2 złotych i 72 groszy, która jest najwyższą sumą, zebraną na WOŚP. Jan Czochra przyznaje, że jeśli tym razem uda się zebrać więcej, będzie bardzo miło, ale nie o bicie rekordów chodzi, lecz o pomoc potrzebującym.
 


Strona 4 z 284

Warto zobaczyć

Panoramy Zwierzyńca

logo-panoramy

Sieć FTTH

baner_ftth

Dla turysty

 

logo_it

Punkt Informacji Turystycznej

ul. Słowackiego 2
22-470 Zwierzyniec

tel: 84 68 72 660

zapraszamy:

pn-pt: 8.00-16.00
w sezonie lipiec - sierpień: cały tydzień 8.00 - 16.00
e-mail: zokir@o2.pl

 


lozkoNoclegi

obszerna baza noclegowa Zwierzyńca i pobliskich miejscowości


Z A P R A S Z A M Y

Logowanie