Zwierzyniec
W 73. rocznicę egzekucji
W 73. rocznicę egzekucji Drukuj
poniedziałek, 30 stycznia 2017 07:40

Przedstawiciele władz samorządowych Zwierzyńca oraz organizacji kombatanckich i szkół, uczczą w najbliższy czwartek 73. rocznicę egzekucji mieszkańców Rudki, Bagna i Tereszpola. 2 lutego 1944 roku Niemcy rozstrzelali 20 osób w odwecie za śmierć niemieckiego konfidenta.

Z informacji, zawartych w monografii Zwierzyńca, opracowanej przez Halinę Matławską wynika, że 19-letni volksdeutsch służył Niemcom jako kierowca biłgorajskiego gestapo. Będąc jednocześnie mieszkańcem Zwierzyńca, znał wielu młodych ludzi, których potem zdradził.

Mszcząc się za jego śmierć 2 lutego Niemcy spędzili mieszkańców osady i ustawili ich na miejscowym placu targowym w taki sposób, by każdy był świadkiem egzekucji. Skazańcy, którzy zostali przywiezieni ciężarówką, byli powiązani po pięciu drutem kolczastym. Po wyprowadzeniu ich na plac hitlerowcy kazali im klękać twarzami w kierunku zgromadzonych.

Przerażeni ludzie w milczeniu patrzyli na śmierć bliskich i znajomych, w tym najmłodszej ofiary - Tadeusza Pieczykolana z Tereszpola, który w dniu egzekucji miał zaledwie 15 lat.

Mieszkańcy Zwierzyńca i okolicznych miejscowości nie zapominają o tej tragedii. W czwartek 2 lutego w południe, jak co roku, uczczą ich pamięć, składając wieńce przy pomniku ofiar egzekucji przy ul. 2 lutego.
Więcej informacji na stronie Informacyjnej Agencji Samorządowej.
 

Warto zobaczyć

Panoramy Zwierzyńca

logo-panoramy

Dla turysty

 

logo_it

Punkt Informacji Turystycznej

ul. Słowackiego 2
22-470 Zwierzyniec

tel: 84 68 72 660

zapraszamy:

pn-pt: 8.00-16.00
w sezonie lipiec - sierpień: cały tydzień 8.00 - 16.00
e-mail: zokir@o2.pl

 


lozkoNoclegi

obszerna baza noclegowa Zwierzyńca i pobliskich miejscowości


Z A P R A S Z A M Y

Logowanie