Zwierzyniec
Współpraca zamiast konkurencji
Współpraca zamiast konkurencji Drukuj
piątek, 22 listopada 2019 12:00

Rada Miejska w Zwierzyńcu zgodziła się na zawarcie porozumienia z trzema innymi samorządami środkowego Roztocza, które chcą razem dbać o swój rozwój i starać się o pieniądze na realizację wspólnych pomysłów. Józefów, Susiec, Krasnobród i Zwierzyniec przygotują wspólną "Zintegrowaną Strategia Rozwoju Zielone Serce Roztocza 2020 - 2030 ", który będzie podstawą ich przyszłej współpracy.

- Mamy wiele podobnych cech, ale są też elementy, które nas wyróżniają. Powinniśmy się uzupełniać, a nie ze sobą konkurować, przygotowując na przykład wspólną ofertę dla turystów. To bardzo ważne, ponieważ współczesna turystyka z tak zwanej pobytowej zmienia się w kierunku przejazdowej. To oznacza, że jest coraz więcej turystów dzisiaj jest w Zwierzyńcu, ale jutro w Józefowie czy Krasnobrodzie, a za kilka dni w Suścu. Chodzi o to, żeby wymieniać się informacjami i opracowywać wspólne pomysły, a na ich realizację razem starać się o pieniądze ze źródeł zewnętrznych, w tym z funduszy unijnych, które będą dostępne w nowej perspektywie finansowej - tłumaczy burmistrz Zwierzyńca Urszula Kolman.
Cztery samorządy rozpoczęły taką współpracę już kilka miesięcy temu. - Rozmawialiśmy na ten temat z samorządem województwa, który pozytywnie ocenia nasz projekt, a niedawno wspólnie byliśmy także w dyrekcji Lasów Państwowych. Wiemy, że w Borach Tucholskich leśne pasy pożarowe są wykorzystywane na ścieżki rowerowe. Dlaczego nie mielibyśmy przenieść tego rozwiązania do nas. Poza tym jest wiele firm, które świadczą usługi dla Lasów Państwowych, a korzystają przy tym z dróg, za które odpowiadają gminy. Tutaj też jest pole do współpracy - ocenia burmistrz Kolman.
Pod koniec października samorządowcy ze Zwierzyńca, Józefowa, Krasnobrodu i Suśca podpisali list intencyjny, a teraz rady tych gmin przyjmują uchwały, pozwalające na zawarcie międzygminnego porozumienia. Jest szansa, że taki dokument zostanie podpisany jeszcze przed końcem roku.

Podczas czwartkowej sesji rada Miejska w Zwierzyńcu wykonała również kolejny krok w sprawie pozyskania dotacji na modernizację oświetlenia ulicznego. Radni wpisali inwestycję o wartości szacunkowej ponad 900 tysięcy złotych do Wieloletniej Prognozy Finansowej, dzięki czemu jeszcze w tym miesiącu samorząd złoży wniosek o przyznanie dotacji z funduszy unijnych. Decyzji o podziale pieniędzy można się spodziewać w przyszłym roku, a realizacja inwestycji jest planowana na 2021.
 

Warto zobaczyć

Panoramy Zwierzyńca

logo-panoramy

Dla turysty

 

logo_it

Punkt Informacji Turystycznej

ul. Słowackiego 2
22-470 Zwierzyniec

tel: 84 68 72 660

zapraszamy:

pn-pt: 8.00-16.00
w sezonie lipiec - sierpień: cały tydzień 8.00 - 16.00
e-mail: zokir@o2.pl

 


lozkoNoclegi

obszerna baza noclegowa Zwierzyńca i pobliskich miejscowości


Z A P R A S Z A M Y

Logowanie