Autor: Marek Ciupik , 2022-08-05, 0:00

Ilość wyświetleń: 619

Letnie święto filmowe po raz 23


Odsłuchaj

Powrót

W grafiku kinomana to powinna być pozycja obowiązkowa. W najbliższych dniach trzeba się pojawić w Zwierzyńcu. W niedzielę 7 sierpnia rozpocznie się 23. Letnia Akademia Filmowa, która potrwa do kolejnego poniedziałku.

W ciągu 9 dni organizatorzy zaplanowali pokaz 150 filmów w 14 cyklach. Będą to produkcje polskie i zagraniczne, w tym około 45 tytułów pokazywanych przedpremierowo. Do tego cztery koncerty i dwa wieczory literacko-teatralne oraz kilkanaście oficjalnych spotkań z twórcami kina i wiele nieoficjalnych, kuluarowych.

Tegoroczną odsłonę LAF rozpocznie uroczyście przedpremierowy pokaz filmu "Chrzciny" w reżyserii Jakuba Skoczenia. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem i odtwórcą jednej z ról Tomaszem Schuchardtem, które poprowadzi krytyk filmowy Łukasz Maciejewski.

W cyklu "Łukasz Mierzejewski zaprasza" autor zaprosił jeszcze m.in. Andrzeja Grabowskiego i debiutującego "Piosenkami o miłości" reżysera Tomasza Habowskiego, którzy spotkają się z widzami w poniedziałkowy wieczór 8 sierpnia. Dzień później w kinie "Skarb" w Zwierzyńcu odbędzie się pierwszy w Polsce pokaz komedii gangsterskiej "Nie cudzołóż i nie kradnij". W reżyserskim debiucie Mariusza Kuczewskiego, scenarzysty m.in. "Underdoga" i trzech części "Listów do M.", występują Mateusz Banasiuk, Aleksandra Popławska i Mariusz Drężek, którzy wraz z reżyserem i producentką Magdaleną Kuczewską będą bohaterami kolejnego spotkania z cyklu "Łukasz Maciejewski zaprasza".

Do Zwierzyńca przyjadą również m.in. Kinga Dębska z "Zupą nic", Adam Woronowicz grający jedną z głównych ról w komedii "Teściowie", świętująca 50-lecie pracy twórczej aktorka Joanna Żółkowska, a także Maria Dębska, odtwórczyni roli Kaliny Jędrusik w filmie "Bo we mnie jest seks", Anna Kazejak, prezentująca swój najnowszy film "Fucking Bornholm", aktorka i reżyserka Hanka Brulińska, której dokument "Drgania świetlików" zdobywa kolejne nagrody na światowych festiwalach, reżyser Marcin Bortkiewicz, którego "Tonię" przedpremierowo zobaczymy w Zwierzyńcu, i lublinianin Grzegorz Linkowski, autor dokumentu "Taksówkarz - cichy bohater grudnia". Prawdziwą gratką będzie masterclass w wydaniu uznanego reżysera Roberta Glińskiego, którego rzadko pokazywane filmy i głośny "Cześć Tereska" będzie można zobaczyć podczas tegorocznej akademii.

Wśród innych cyklicznych projekcji są m.in. przegląd mniej znanej twórczości ikony kina Ingmara Bergmana, retrospektywa francuskiego reżysera i aktora Bertranda Mandico, filmy na jubileusz 50-lecia pracy twórczej Joanny Żółkowskiej, przedpremierowe projekcje pięciu obrazów Algierczyka mieszkającego we Francji, czyli Tony’ego Gatlifa, oraz filmy pod bardzo aktualnym hasłem "Emigranci", w tym prezentowany przedpremierowo szwedzki obraz "Emigranci" w reżyserii Erika Poppe.

Dzieci organizatorzy zapraszają na seanse z cyklu "Król LAF". Miłośnicy horroru i thrillera będą się bać na projekcjach pod hasłem "Strachy na LAF-y", nagradzane filmy, w tym ambitne i artystyczne hity ostatnich miesięcy, zostaną zaprezentowane w cyklu "Klubowy karnet", a po zmroku na dziedzińcu Browaru Zwierzyniec będzie można oglądać "Kino Nocne".

Wśród imprez towarzyszących w tym roku będą koncerty krakowskiego zespołu "Hańba", "The Cassino", "Róży" i grupy "Cztery Kilo Obywatela".

W ramach tegorocznej akademii odbędą się także dwa wyjątkowe spotkania z literaturą i teatrem ukraińskim. Swoją twórczość przedstawi Solomija Mardarovych, autorka dwóch tomików poezji, członkini Związku Pisarzy Kwiatostan w Kołomyi, organizatorka Państwowych Spotkań Filmowych. Solomija Mardarovych zaprezentuje m.in. fragment swojej książki, którą będzie można kupić na LAF. Cały dochód będzie przeznaczony na pomoc Ukrainie.

Szczegółowy harmonogram 23. LAF w Zwierzyńcu, którą organizuje Fundacja Filmowa Warszawa, jest dostępny poniżej (źródło: www.laf.org.pl).

Źródło: ias24.pl

Załączniki:

1. LAF 2022 - Program.pdf
LAF 2022 - Program
Logotypu UE, Rzeczpospolitej Polskiej, województwa lubelskiego