Data publikacji: 2024-05-21, 0:00

Ilość wyświetleń: 80

KIPA i Netflix zapraszają młodych ludzi do rozpoczęcia kariery w branży filmowej


Odsłuchaj

Powrót
kipa

Nakręć się na przyszłość vol. 2 to druga edycja warsztatów zachęcających młodych ludzi do rozpoczęcia kariery w branży kreatywnej w Polsce. Program obejmujący weekendowe spotkania w siedmiu województwach organizuje Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych (KIPA) wraz z Netflixem. Nabór uczestników trwa do 31 maja do godziny 12:00.

Udział w trzydniowych wakacyjnych warsztatach jest bezpłatny, a program skierowany jest do młodych ludzi w wieku 18-26 lat, którzy nie mają jeszcze doświadczenia zawodowego w branży audiowizualnej i mieszkają w jednym z wymienionych województw: podlaskim, lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim, opolskim, lubuskim i wielkopolskim. W czasie każdego ze spotkań zaproszeni uczestnicy poznają tajniki pracy na planie filmowym, rodzaje zawodów w branży oraz zostaną zaangażowani w stworzenie namiastki własnej produkcji filmowej pod okiem doświadczonych specjalistów.

– Przemysł audiowizualny w Polsce oferuje młodym okazję do znalezienia wyjątkowej pracy – rosnąca liczba różnorodnych produkcji filmowych i telewizyjnych generuje zapotrzebowanie na nowych pracowników. Dlatego nie tylko zachęcamy młodych ludzi, ale też wspólnie z Netflixem otwieramy im praktyczne możliwości wejścia do branży filmowej. Już zeszłoroczna edycja projektu pokazała ogromne zainteresowanie – z blisko tysiąca zgłoszeń wybraliśmy 140 młodych, ambitnych osób z całej Polski, które mogły rozwinąć swoje umiejętności, nawiązać wartościowe kontakty i lepiej wybrać wymarzony zawód w branży filmowej – mówi Irena Strzałkowska, prezes Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych.

Spośród zgłoszeń na warsztaty w tej edycji ponownie zostanie wybranych 140 uczestniczek i uczestników, po 20 w każdym województwie. Nocleg i wyżywienie zostaną zapewnione przez organizatorów. Dodatkowo we wszystkich lokalizacjach pojawi się CINEBUS – profesjonalne mobilne studio filmowe, gdzie uczestnicy będą mogli nadzorować proces tworzenia swojego filmu, od początku zdjęć aż do postprodukcji.

Po zakończeniu cyklu warsztatów, z każdego z nich wyłonionych zostanie po 5 osób, którym zostanie zaoferowane stypendium obejmujące udział w Plenerach Film Spring Open w Krakowie w dniach 15-24 października 2024 roku. Zadaniem stypendystów będzie nakręcenie krótkich filmów o wybranym zawodzie planu filmowego pod okiem mentorów KIPA.

– Produkcja filmowa i serialowa to niezwykle szybko rosnąca część polskiej gospodarki, odkrywająca nie tylko nowe talenty kreatywne, ale też tworząca nowe miejsca pracy w różnych zawodach. To ekscytująca i perspektywiczna droga kariery dla młodych ludzi. Dlatego cieszymy się, że razem z KIPA możemy znowu ułatwiać start w tej branży młodzieży z różnych części naszego kraju – dodaje Łukasz Kłuskiewicz, dyrektor ds. filmów w Europie Środkowo-Wschodniej w Netflixie.

Program objęty jest honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

KTO MOŻE ZOSTAĆ UCZESTNIKIEM?

Projekt został przygotowany dla osób:

w wieku 18-26 lat, niemających doświadczenia w branży audiowizualnej, mieszkających w jednym z siedmiu województw: podlaskim, lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim, opolskim, lubuskim lub wielkopolskim.

JAK WYGLĄDA PROJEKT?

W pierwszym etapie projektu jego uczestniczki i uczestnicy wezmą udział w trzydniowych, stacjonarnych warsztatach obejmujących wprowadzenie w tajniki realizacji filmów oraz prezentację wybranych zawodów związanych z produkcją filmową.

Warsztaty odbędą się w następujących terminach i województwach:

  • 28-30 czerwca, dla województwa podlaskiego,
  • 5-7 lipca, dla województwa lubelskiego [w Zwierzyńcu],
  • 12-14 lipca, dla województwa podkarpackiego,
  • 19-21 lipca, dla województwa świętokrzyskiego,
  • 26-28 lipca, dla województwa opolskiego, 2-4 sierpnia, dla województwa wielkopolskiego,
  • 9-11 sierpnia, dla województwa lubuskiego.

Spośród zgłoszeń na warsztaty zostanie wybranych 140 uczestniczek i uczestników, po 20 w każdym województwie. Nocleg i wyżywienie zostaną zapewnione przez organizatorów.

W drugim etapie 35 uczestniczek i uczestników (5 osób z każdego województwa), zostanie zaproszonych do udziału w warsztatach filmowych Film Spring Open w Krakowie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 15-24 października 2024. W ramach programu stypendia pokrywające koszty udziału w warsztatach, noclegu i wyżywienia zapewnia Netflix.

JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?

Nabór na warsztaty trwa od 7 do 31 maja 2024 roku do godziny 12:00.

Aby zgłosić swój udział należy:

  • nagrać 2-minutowy film (kim jesteś, co obecnie robisz, dlaczego to Ciebie mamy wybrać do programu, co cię pasjonuje w branży filmowej)
  • umieścić film na platformie Youtube lub Vimeo (niepubliczny, link aktywny min. do 31 października 2024)
  • wypełnić ankietę [ANKIETA]

KIEDY WYNIKI?

Informacja o zakwalifikowaniu się na warsztaty zostanie ogłoszona na stronie KIPA do 12 czerwca 2024. Z zakwalifikowanymi uczestnikami KIPA skontaktuje się bezpośrednio w celach organizacyjnych.

Załączniki:

1. Regulamin-Projektu-Nakręć-się-na-przyszłość_2024.pdf
Regulamin projektu NAKRĘĆ SIĘ NA PRZYSZŁOŚĆ VOL. 2
2. RODO-Nakręć-się-na-przyszłość_2024.pdf
Regulamin ochrony danych osobowych
Logotypu UE, Rzeczpospolitej Polskiej, województwa lubelskiego